ACADEMIC INTEGRATION COMPETITIVE EXCELLENCE

IN DIVISION I ATHLETICS

 
  • Month
  • Days

Composite Calendar

November 2014
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
26
vs. Navy
@ Providence, R.I.
Final
L, 10-5
27
28
vs. No. 11 Boston College
Final
L, 1-0

vs. Stony Brook
Final
W, 2-0
29
30
31
vs. UTR Metro Open
@ Cambridge, MA
TBA

at Brown
Final
W, 3-1

vs. Rensselaer
Final
W, 4-1
1
vs. Schnell Trophy
@ Vermont
9:30am

vs. Victorian Urn Trophy
@ Dartmouth
9:30am

vs. Nickerson Trophy
@ Tufts
9:30am

vs. Ivy League Heptagonal Championships
@ Princeton, N.J.
11 a.m.

at Brown
11:00 AM

at Dartmouth
1:00 PM

at Dartmouth
3:30 PM

at No. 17 St. Francis (N.Y.)
4:00 PM

vs. Union
4:00 PM

at Dartmouth
4:30 PM

at Yale
5:00 PM

at Dartmouth
7:00 PM

vs. Dartmouth
7:30 PM
2
vs. Collegiate Small Boat Challenge
@ West Windsor, N.J.

at Fordham
11:00 AM

at Iona
4:00 PM
3
4
5
6
7
vs. ISCA Singlehanded Championships
@ Western Washington
9:00am

vs. Harvard Invitational
TBA

at William and Mary Tribe Invite
TBA

vs. ITA Indoors
@ New York
TBA

at Rensselaer
7:00 PM

at Princeton
7:00 PM
8
vs. Hap Moore Trophy Team Race
@ Coast Guard
9:00am

vs. Mike Horn Trophy Team Race
9:30am

vs. Sister Ester Open
@ Salve Regina
9:30am

vs. CWPA Northerns
@ MIT
TBA

vs. Columbia
12:00 PM

vs. Columbia
1:00 PM

vs. Columbia
1:30 PM

at Penn
5:00 PM

at Union
7:00 PM

vs. Columbia
7:00 PM
9
vs. Binghamton Open
@ Binghamton, N.Y.
10
11
at Boston College
7:00 PM
12
13
14
vs. NCAA Regionals
@ Van Cortland Park
11:45 a.m.

vs. Brown
7:00 PM

vs. Columbia
7:00 PM

at Clarkson
7:00 PM

vs. MIT
7:00 PM
15
vs. Cornell
11 a.m.

vs. Dartmouth
11 a.m.

vs. Atlantic Coast Championship
@ Coast Guard
9:30am

vs. Women's Atlantic Coast Championship
@ MIT
9:30am

vs. Foot of the Charles

vs. Dartmouth
11 a.m.

vs. Cornell
11 a.m.

at Penn
1:00 PM

vs. Colgate
2:00 PM

at St. Lawrence
4:00 PM

vs. Cornell
5:00 PM

vs. Yale
7:00 PM

at Penn
7:00 PM
16
vs. Holy Cross
@ at TD Garden
5:30 PM
17
at Boston University
7:00 PM
18
at Dartmouth
7:00 PM
19
20
vs. Florida Atlantic
7:00 PM
21
vs. Columbia
4 p.m.

vs. Columbia
12 p.m.

vs. CWPA Easterns
@ Navy (Annapolis, Md.)
TBA

at USA Rugby/ACRA National Championship Playoffs
TBA

vs. Bentley
7:00 PM

at Boston University
7:00 PM
22
vs. NCAA Championships
@ Terre Haute, Ind.
12 p.m.

vs. IC4A/ECAC Championships
@ Van Cortland Park
9:30 a.m.

vs. Yale
12:30 PM
23
vs. Keystone Classic
@ Philadelphia, Pa.

vs. Quinnipiac
@ South Bend, Ind.
7:00 PM
24
at Notre Dame
6:00 PM
25
at Boston University
7:00 PM

vs. Houston
7:00 PM

vs. Holy Cross
@ Notre Dame
8:00 PM
26
27
28
at Boston College
2:00 PM
29
at Northeastern
2:00 PM

vs. Massachusetts
2:00 PM

at UMass Lowell
4:00 PM
30
vs. Temple
@ Mohegan Sun
5:00 PM
1
2
vs. Dartmouth
7:00 PM
3
vs. Northeastern
7:00 PM

at Massachusetts
7:00 PM
4
vs. Texas Invitational
@ Austin, Texas
All Day

vs. Texas Invitational
@ Austin, Texas
All Day

vs. UGA Invitational
@ Athens, Ga.
All Day
5
vs. Tufts
6 p.m.

vs. Cliff Keen Las Vegas Invitational
@ Las Vegas, Nev.

vs. MIT Invitational
@ Cambridge, Mass.

at Princeton
7:00 PM

vs. Princeton
7:00 PM
6
vs. Harvard Open
TBA

at USA Rugby/ACRA National Championship Playoffs
TBA

vs. Quinnipiac
4:00 PM

at Quinnipiac
7:00 PM

at Vermont
7:00 PM