ACADEMIC INTEGRATION COMPETITIVE EXCELLENCE

IN DIVISION I ATHLETICS

 

All-Time Captains

1923 Elliott Perkins ’23
1924 Kimball Prince
1925 Dudley Merrill ’26
1926 Dudley Merrill ’26
1927 T. C. Sturtevant ’27
1928 W. I. Gregg ’28
1929 Frederick E. Farnsworth ’29
1930 Horace N. Roberts ’30
1931 Harper Woodward ’31
1932 R. R. White ’32
1933 G. F. F. Lombard ’33
1934 Freeman F. Jones ’34
1935 T. H. P. Whitney ’35
1936 John W. Perry ’36
1937 Mark H. Dall ’37
1938 George von L. Meyer III ’38
1939 Vincent R. Bailey ’40
1940 Vincent R. Bailey ’40
1941 Seth C. Crocker ’41
1942 Albert L. Lincoln, Jr. ’42
1943 Richard W. Swanson ’43
1946 Howland P. Hall ’48
1947 Howland P. Hall ’48
1948 Arthur P. Hall ’47 ocC
1949 David C. Clark ’49
1950 William J. Chadwick ’51
1951 William J. Chadwick ’51
1952 Theodore G. House ’52
1953 Richard K. Lincoln ’53
1954 Oliver S. Leland, Jr. ’54
1955 William G. Coughlin ’55
1956 Richard L. Timpson ’57
1957 Richard L. Timpson ’57
1958 Viggo C. Bertelsen, Jr. ’58
1959 Mark Hoffman, Jr. ’59
1960 Michael W. Christian ’60
1961 David K. Richards ’61
1962 James V. Miller Jr. ’63
1963 Robert M. Russell ’63
1964 James R. MacMahon ’64
1965 Galen Brewster ’65
1966 Jonathan A. Eddy ’66
1967 Gilbert T. Vincent ’67
1968 Brian D. Sullivan ’68
1969 Robert L. Wolff, Jr. ’69
1970 David B. Harman ’71
1971 David B. Harman ’71
1972 Howard D. Burnett ’72
1973 Andrew S. Narva ’73
1974 Lewis C. Ross ’74
1975 Edward Reynolds III ’76
1976 Edward Reynolds III ’76
1977 Jeffrey B. Parker ’77
1978 John Pickering II ’78
1979 Jeffrey W. Cooley ’79
1980 Kevin E. Gaut ’80
1981 Jeffrey T. MacMillan ’81
1982 Ethan D. Goldings ’82
1983 Jess I. Park ’83-84
1984 Harold E Fleming ’84
  William J. Patterson ’84
1985 Paul D. Natterson ’85
1986 Alan A. “Trip” Switzer ’86
1987 Michael T. Horvath ’88
1988 James A. Himes ’88
1989 Eric L. Davis ’89
1990 James M. Baker ’90
1991 Andrew M. Cameron ’91
  William M. Dixon III ’91
1992 Thomas D. Caughey ’92
  James G. Goettsch ’92
1993 William C. Braun ’93
1994 John B. Roberts ’94
1995 Christopher J. Schulte ’95
1996 Matthew B. Emans ’96
  Ogilvie A. F. Wilson ’96
1997 Edward A. Shergalis III ’97
  Ryan S. Wise ’97
1998 Jonathan D. Kibera ’98
  Christopher J. Sims ’98
1999 Thomas M. Fallows ’99
  David M. Weiss ’99
2000 Angus R. Maclaurin ’00
  Sujit M. Raman ’99-00
2001 Jesse R. Elzinga ’01
  Richard A. McCormack ’00-01
2002 Joseph D. Finelli ’02
  Patrick D. Todd ’02
2003 Nicholas P. Blannin ’03
2004 Chris Mercaldi
2005 Patrick J. Haas ’05
2006 Daniel A. Reid ’06
2007 Nicholas S. Downing ’07
2008 Patrick J. Mulcahy ’08
2009 Jeffrey D. Overington ’09
2010 Martin Eiermann '10
2011 William C. Newell '11
2012 Thomas W. Nesel '12
2013 Erich Schultze '13
  Matthew O'Leary '13