ACADEMIC INTEGRATION COMPETITIVE EXCELLENCE

IN DIVISION I ATHLETICS

 

All-Time Year-By-Year Results

1921 (0-1)
Coach: H. Herbert “Bert” Haines
5/30 at Yale L
1922 (0-2)
Coach: William Haines
5/20 at Yale w/Princeton 3rd
1923 (2-2)
Coach: William Haines
Captain: Elliott Perkins ’23
  MIT 1st
  Yale 2nd
  YALE/PRINCETON 2nd
1924 (3-1)
Coach: Fred R. Newell
Captain: Kimball Prince
  Penn/MIT 2nd
  at Princeton w/Yale 1st
1925 (3-0)
Coach: Fred J. Spuhn
Captain: Dudley Merrill ’26
5/6 MIT 1st
5/16 at Yale w/Princeton 1st
5/30 American Henley12 2nd
1926 (1-2)
Coach: Fred R. Newell
Captain: Dudley Merrill ’26
5/15 PRINCETON/YALE 2nd
5/22 MIT 2nd
5/31 American Henley12 6th
1927 (0-2)
Coach: C. S. Heard ’25
Captain: T.C. Sturtevant ’27
5/21 PENN/MIT 3rd
5/28 American Henley12 3rd
1928 (1-2-1)
Coach: C. S. Heard ’25
Captain: W. I. Gregg
4/11 at Kent School Tie
5/5 MIT 2nd
5/19 at Yale w/Princeton 2nd
5/26 American Henley12 5th
1929 (2-1)
Coach: Fred R. Sullivan ’27
Captain: Frederick E. Farnsworth ’29
4/10 at Kent School 2nd
5/8 MIT 1st
5/18 YALE 1st
5/25 American Henley12 1st
1930 (4-1-1)
Coach: Fred R. Sullivan ’27
Captain: Horace N. Roberts ’30
4/9 at Kent School Tie
4/26 MIT 1st
5/10 at Yale w/Princeton 2nd
5/17 MIT/PENN 1st
5/31 American Henley12 3rd
1931 (0-5)
Coach: Fred R. Sullivan ’27
Captain: Harper Woodward ’31
4/15 at Kent School 2nd
5/2 PRINCETON/MIT 3rd
5/16 at Yale w/Princeton 3rd
5/29-30 American Henley12 4th
1932 (1-3)
Coach: Fred R. Sullivan ’27
Captain: R. R. White ’32
4/6 at Kent School 2nd
5/3 MIT 1st
5/21 YALE/PRINCETON 3rd
5/28 American Henley12 4th
1933 (0-4)
Coach: Fred R. Sullivan ’27
Captain: G. F. F. Lombard ’33
4/5 Kent School 2nd
5/13 at Princeton w/Yale 3rd
5/20 MIT 2nd
5/27 American Henley12 5th
1934 (0-3)
Coach: Howard C. Hoople
Captain: Freeman F. Jones ’34
5/12 MIT 2nd
5/19 at Yale w/Princeton 3rd
1935 (2-2)
Coach: Howard C. Hoople
Captain: T. H. P. Whiteny ’35
5/4 CORNELL/MIT 1st
5/18 PRINCETON/YALE 3rd
5/25 American Henley12 5th
1936 (2-2)
Coach: Howard C. Hoople
Captain: John W. Perry ’36
5/9 COLUMBIA/MIT 2nd
5/16 at Princeton w/Yale 2nd
1937 (4-1)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: Mark H. Dall ’37
5/1 MIT 1st
5/8 MIT/COLUMBIA 1st
5/15 American Henley16 2nd
5/22 at Yale w/Princeton 2nd
1938 (4-1)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: George von L. Meyer III ’38
4/30 MIT 1st
5/14 American Henley 2nd
5/21 YALE/PRINCETON 1st
6/29-30 Henley Royal Regatta9  
6/29 Henley Rowing Club9 1st
6/30 Kent School9 2nd
1939 (3-0)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: Vincent R. Bailey ’40
4/22 MIT 1st
5/13 at Princeton w/Yale 1st
5/20 American Henley3 1st
1940 (3-0)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: Vincent R. Bailey ’40
4/27 MIT 1st
5/11 at Yale w/Princeton 1st
5/18 American Henley3 1st
1941 (4-1)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: Seth C. Crocker ’41
4/28 MIT 1st
5/3 MIT/CORNELL 2nd
5/10 PRINCETON/YALE 1st
5/17 American Henley3 1st
1942 (3-0)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: Albert L. Lincoln, Jr. ’42
4/25 MIT 1st
5/9 at Princeton w/Yale 1st
5/16 EARC Sprints16 3rd
1943 (3-0)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: Richard W. Swanson ’43
4/24 MIT 1st
5/8 MIT/CORNELL 1st
1946 (10-0)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: Howland P. Hall ’48
5/4 HARVARD J.V./MIT/TABOR 1st
5/11 PENN/CORNELL/PRINCETON 1st
5/18 MIT/HARV J.V./MIT J.V. 1st
6/1 YALE 1st
  EARC Sprints 1st
1947 (3-0)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: Howland P. Hall ’48
4/26 MIT 1st
5/10 at Yale w/Princeton 1st
5/17 EARC Sprints3 1st
1948 (4-0)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: Arthur P. Hall ’47 ocC
5/1 MIT/HARVARD J.V. 1st
5/8 YALE/PRINCETON 1st
5/15 EARC Sprints16 3rd
1949 (3-1)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: David C. Clark ’49
4/23 MIT 1st
4/30 MIT 1st
5/7 at Princeton w/Yale 2nd
5/14 EARC Sprints16 3rd
5/21 American Henley3 2nd
1950 (1-2)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: William J. Chadwick ’51
4/29 MIT 1st
5/13 at Yale w/Princeton 3rd
5/20 EARC Sprints3 4th
1951 (4-1)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: William J. Chadwick ’51
4/28 MIT/DARTMOUTH 1st
5/5 MIT 1st
5/12 YALE/PRINCETON 2nd
5/19 EARC Sprints3 3rd
1952 (6-0)
Coach: H. Herbert Haines
Captain: Theodore G. House ’52
4/19 COLUMBIA/MIT/DART 1st
4/26 MIT 1st
5/3 at Princeton w/Yale 1st
5/10 EARC Sprints16 2nd
5/24 American Henley16* 3rd
  *Special four-oared crew  
1953 (1-3)
Coach: Edward Reynolds, Jr. ’50
Captain: Richard K. Lincoln ’53
4/18 at Columbia 1st
4/25 MIT 2nd
5/2 at Yale w/Princeton 3rd
5/16 EARC Sprints16 4th
1954 (3-3)
Coach: Leroy S. Rouner ’53
Captain: Oliver S. Leland, Jr. ’54
4/24 MIT 1st
5/1 MIT/DARTMOUTH 2nd
5/8 MIT/PRINCETON/YALE 3rd
5/15 EARC Sprints16 2nd
1955 (3-3)
Coach: Derrick M. Wilde ’53
Captain: William G. Coughlin ’55
4/23 MIT 1st
5/7 NAVY/MIT/DARTMOUTH 3rd
5/14 EARC Sprints3 6th
5/21 at Yale w/Princeton 2nd
1956 (6-1)
Coach: Rev. Harold O.J. Brown ’53
Captain: Richard L. Timpson ’57
4/21 MIT 1st
4/28 MIT/DARTMOUTH 1st
5/5 at Princeton w/Yale/Dartmouth 2nd
5/12 EARC Sprints16 3rd
5/19 CORNELL 1st
1957 (4-1)
Coach: Rev. Harold O. J. Brown ’53
Captain: Richard L. Timpson ’57
4/20 MIT 1st
4/27 MIT/DARTMOUTH 1st
5/11 PRINCETON/YALE 2nd
5/18 EARC Sprints13 2nd
1958 (7-0)
Coach: Rev. Harold O. J. Browns ’53
Captain: Viggo C. Bertelsen, Jr. ’58
4/19 MIT 1st
4/26 MIT/NAVY 1st
5/3 at Dartmouth w/MIT 1st
5/10 at Yale w/Princeton 1st
5/17 EARC Sprints3 1st
  Henley Royal Regatta9  
  Thames Challenge 1st
1959 (10-0)
Coach: Lawrence Coolidge ’58
Captain: Mark Hoffman, Jr. ’59
4/18 MIT/CORNELL 1st
4/25 at Navy w/MIT 1st
5/2 MIT/DARTMOUTH 1st
5/7 at Princeton w/Penn 1st
5/9 at Princeton w/Yale 1st
5/16 EARC Sprints3 1st
7/1-4 Henley Royal Regatta9  
  Thames Challenge 1st
1960 (11-0)
Coach: Lawerence Coolidge '58
Captain: Michael W. Christian '60
4/16 MIT/NAVY 1st
4/23 MIT/DETRIOT BC/UNION BC 1st
4/30 at Dartmouth w/MIT 1st
5/7 at Princeton w/Penn 1st
5/14 EARC Sprints 1st
5/21 PRINCETON/YALE 1st
6/29-7/2

Henley Royal Regatta9 Thames Challenge 

1st
1961 (7-1)
Coach: R. Kingsbury Chase
Captain: David K. Richards ’61
4/15 MIT 1st
4/22 at Navy 2nd
4/29 MIT/DARTMOUTH 1st
5/6 at Penn w/Princeton 1st
5/13 at Yale w/Princeton 1st
5/20 EARC Sprints4 1st
1962 (9-1)
Coach: Lawrence Coolidge ’58
Captain: James V. Miller, Jr. ’63
4/14 NAVY 1st
4/21 at Cornell w/Penn 2nd
4/28 MIT/DARTMOUTH 1st
5/5 at Princeton w/Penn/Rutgers 1st
5/12 at Princeton w/Yale 1st
5/19 EARC Sprints4 4th
1963 (5-1)
Coach: Frederick C. Cabot ’59
Captain: Robert M. Russell ’63
4/20 at Columbia 1st
4/27 at Dartmouth w/MIT 2nd
5/4 at Navy 1st
5/11 PRINCETON/YALE 1st
5/18 EARC Sprints4 3rd
1964 (6-1)
Coach: Frederick C. Cabot ’59  
Captain: James R. MacMahon ’64
4/18 COLUMBIA/RUTGERS 1st
4/25 MIT/DARTMOUTH 2nd
5/2 NAVY 1st
5/9 at Yale w/Princeton 1st
5/16 EARC Sprints4 3rd
1965 (6-0)
Coach: David K. Richards
Captain: Galen Brewster ’65
4/17 at Columbia 1st
4/24 MIT/DARTMOUTH 1st
5/1 at Navy 1st
5/8 at Princeton w/Yale 1st
5/15 EARC Sprints4 2nd
1966 (6-0)
Coach: John W. Weber
Captain: Jonathan A. Eddy ’66
4/16 Columbia14 1st
4/23 MIT/DARTMOUTH 1st
4/30 NAVY 1st
5/7 PRINCETON/YALE 1st
5/14 EARC Sprints 1st
6/29-7/2 Henley Royal Regatta9  
  Thames Challenge 1st
1967 (7-0)
Coach: Crossan R. Andersen
Captain: Gilbert T. Vincent ’67
4/15 COLUMBIA 1st
4/22 at Dartmouth w/MIT 1st
4/29 at Navy w/Georgetown 1st
5/6 at Yale w/Princeton 1st
5/13 EARC Sprints4 4th
1968 (8-0)
Coach: Crossan R. Andersen
Captain: Brian D. Sullivan ’68
4/13 at Columbia w/Rutgers 1st
4/20 MIT/DARTMOUTH 1st
4/27 NAVY/DARTMOUTH 1st
5/4 at Princeton w/Yale 1st
5/11 EARC Sprints4 1st
7/7 Henley Royal Regatta9  
  Thames Challenge DNP
1969 (6-0)
Coach: Stephen C. Gladstone
Captain: Robert L. Wolff, Jr. ’69
4/12 COLUMBIA 1st
4/19 MIT/DARTMOUTH 1st
4/26 at Navy 1st
5/3 PRINCETON/YALE 1st
5/10 EARC Sprints4 1st
  Henley Royal Regatta9 DNP
  Thames Challenge  
1970 (7-0)
Coach: Stephen C. Gladstone
Captain: David B. Harman ’71
4/11 at Columbia w/Rutgers 1st
4/18 MIT/DARTMOUTH 1st
4/25 NAVY 1st
5/2 at Yale w/Princeton 1st
5/9 EARC Sprints4 1st
1971 (6-0)
Coach: Stephen C. Gladstone
Captain: David B. Harman ’71
4/10 COLUMBIA 1st
4/17 at Dartmouth w/MIT 1st
4/24 at Navy 1st
5/1 at Princeton w/Yale 1st
5/8 EARC Sprints 1st
6/22 Pan American Trials19 6th
6/30-7/3 Henley Royal Regatta9  
  Thames Challenge 1st
1972 (8-0)
Coach: Stephen C. Gladstone
Captain: Howard D. Burnett ’72
4/15 at Columbia w/Rutgers 1st
4/22 MIT/DART/COASTGUARD 1st
4/29 NAVY 1st
5/6 PRINCETON/YALE 1st
5/13 EARC Sprints 1st
1973 (6-1)
Coach: John Higginson
Captain: Andrew S. Narva ’73
4/14 COLUMBIA/COASTGUARD 1st
4/21 at Dartmouth w/MIT 1st
4/28 at Navy 1st
5/5 at Yale w/Princeton 2nd
5/12 EARC Sprints4 2nd
1974 (8-0)
Coach: John Higginson ’62
Captain: Lewis C. Ross ’74
4/12 at Columbia w/Rutgers 1st
4/20 MIT/DARTMOUTH 1st
4/27 NAVY/ST. CATHERINE’S 1st
5/5 at Princeton w/Yale 1st
5/11 EARC Sprints4 1st
1975 (5-1)
Coach: John Higginson ’62
Captain: Edward Reynolds ’76
4/12 COLUMBIA 1st
4/19 MIT/DARTMOUTH 1st
4/25 at Navy 2nd
5/4 PRINCETON/YALE 1st
5/11 EARC Sprints16 1st
1976 (8-0)
Coach: John Higginson ’62
Captain: Edward Reynolds III ’76
4/17 at Columbia w/Rutgers 1st
4/24 at Dartmouth w/MIT 1st
5/9 at Yale w/Princeton 1st
5/11 NAVY/UMASS 1st
5/16 EARC Sprints16  
1977 (6-0)
Coach: John Higginson ’62
Captain: Jeffrey B. Parker ’77
4/16 COLUMBIA 1st
4/23 MIT/DARTMOUTH 1st
4/30 at Navy 1st
5/8 at Princeton w/Yale 1st
5/15 EARC Sprints16 1st
1978 (6-1)
Coach: John Higginson ’62
Captain: John Pickering II ’78
4/15 at Columbia w/Rutgers 2nd
4/22 MIT/DARTMOUTH 1st
4/29 NAVY 1st
5/7 PRINCETON/YALE 1st
5/14 EARC Sprints4 1st
1979 (6-1)
Coach: Peter Raymond
Captain: Jeffrey W. Cooley ’79
4/14 at Penn w/Cornell 1st
4/21 at Dartmouth w/MIT 1st
4/28 at Navy 1st
5/6 at Yale w/Princeton 2nd
5/12 EARC Sprints4 3rd
1980 (6-2)
Coach: Peter Raymond
Captain: Kevin Gaut ’80
4/12 at Cornell w/Penn 2nd
4/19 MIT/DARTMOUTH 2nd
4/26 NAVY/COAST GUARD 1st
5/3 at Princeton w/Yale 1st
5/11 EARC Sprints4 1st
1981 (3-3)
Coach: Bruce Beall
Captain: Jeff MacMillan ’81
4/11 COAST GUARD 1st
4/18 MIT/DARTMOUTH 1st
4/25 at Navy 2nd
5/2 PRINCETON/YALE 3rd
5/17 EARC Sprints4 2nd
1982 (5-1)
Coach: Bruce Beall
Captain: Ethan D. Goldings ’82
4/10 at Coast Guard 1st
4/17 at Dartmouth w/MIT 1st
4/24 NAVY 1st
5/1 at Yale w/Princeton 2nd
5/16 EARC Sprints 1st
1983 (3-3)
Coach: Bruce Beall
Captain: Jess I. Parks ’83-84
4/9 COAST GUARD 1st
4/16 MIT/DARTMOUTH 2nd
4/23 at Navy 1st
4/30 at Princeton w/Yale 3rd
5/15 EARC Sprints4 3rd
1984 (4-2)
Coach: Bruce Beall
Captains: Harold E. Fleming ’84, William J. Patterson ’84
4/14 MIT/DARTMOUTH 1st
4/15 at Coast Guard 1st
4/21 NAVY 1st
4/28 PRINCETON/YALE 3rd
  EARC Sprints 4th
1985 (4-2)
Coach: Bruce Beall
Captain: Paul D. Natterson ’85
4/6 San Diego Crew Classic 3rd
4/13 at Dartmouth w/MIT 1st
4/14 COAST GUARD 1st
4/20 at Navy 1st
4/27 at Yale w/Princeton 3rd
6/1 EARC Sprints 3rd
1986 (3-2)
Coach: Charles Butt
Captain: Alan A. “Trip” Switzer ’86
4/12 MIT/DARTMOUTH 1st
4/19 NAVY 1st
4/26 at Princeton w/Yale 3rd
5/18 EARC Sprints4 4th
1987 (4-3)
Coach: Charles Butt
Captain: Michael T. Horvath ’88
4/4 at Penn w/Cornell 2nd
4/11 MIT/DARTMOUTH 1st
4/18 at Navy 1st
4/25 YALE/PRINCETON 3rd
5/10 EARC Sprints4 4th
6/13 Albany Regatta 2nd
1988 (6-1)
Coach: Charles Butt
Captain: James A. Himes ’88
4/1 San Diego Crew Classic 1st
4/9 at Cornell w/Penn 1st
4/16 at Dartmouth w/MIT 1st
4/23 NAVY 1st
4/30 at Yale w/Princeton 2nd
5/15 EARC Sprints4 1st
6/12 Empire State Regatta 2nd
1989 (7-0)
Coach: Charles Butt
Captain: Eric L. Davis '89
4/1-2 San Diego Crew Classic 2nd
4/8 at Penn w/Cornell 1st
4/15 MIT/DARTMOUTH 1st
4/22 at Navy 1st
4/29 at Princeton w/Yale 1st
5/14 EARC Sprints 1st
6/10-11  Empire State Regatta 3rd
1990 (5-2)
Coach: Charles Butt
Captain: James M. Baker '90
4/14 at Cornell w/Penn 1st
4/21 MIT/DARTMOUTH 1st
4/28 NAVY 1st
5/5 PRINCETON/YALE 3rd
5/20 EARC Sprints4 4th
6/2 IRA Regatta1 6th
1991 (3-1)
Coach: Charles Butt
Captains: Andrew M. Cameron ’91, William M. Dixon III ’91
4/6 San Diego Crew Classic 1st
4/13 at Dartmouth 1st
4/20 at Navy 1st
4/27 at Yale w/Princeton 2nd
5/12 EARC Sprints4 1st
6/1 IRA Regatta1 1st
1992 (3-3)
Coach: Charlie Butt
Captains: Thomas D. Caughey ’92, James G. Goettsch ’92
4/4 San Diego Crew Classic 3rd
4/11 at Cornell w/Penn 2nd
4/18 DARTMOUTH 1st
4/25 NAVY 1st
5/2 at Princeton w/Yale 3rd
5/17 EARC Sprints4 4th
1993 (4-0)
Coach: Charlie Butt
Captain: William C. Braun ’93
4/3-4 San Diego Crew Classic 2nd
4/14 MIT 1st
4/24 PRINCETON/YALE 1st
4/25 DARTMOUTH 1st
5/9 EARC Sprints4 2nd
6/5 IRA Regatta8 1st
1994 (2-3)
Coach: Charlie Butt
Captain: John B. Roberts ’93-94
4/9-10 San Diego Crew Classic 1st
4/20 MIT 1st
4/23 NAVY 1st
4/30 at Yale w/Princeton DQ
5/1 DARTMOUTH 2nd
5/15 EARC Sprints4 5th
6/4 IRA Regatta1 3rd
1995 (5-2)
Coach: Charlie Butt
Captain: Christopher J. Schulte ’95
4/1-2 San Diego Crew Classic 1st
4/8 at Penn w/Cornell 1st
4/15 at Dartmouth 1st
4/19 MIT 1st
4/22 at Navy 1st
4/29 at Princeton w/Yale 3rd
5/21 EARC Sprints4 1st
6/3 IRA Regatta 1st
6/28 Henley Royal Regatta9  
  Thames Challenge Cup DNP
1996 (8-1)
Coach: Charlie Butt
Captains: Matthew B. Emans ’96, Ogilvie A.F. Wilson ’96
3/31 San Diego Crew Classic 1st
4/13 Oxford/Cambridge/Yale18 1st
4/20 DART/MIT/HOLYCROSS 1st
4/27 NAVY 1st
5/4 PRINCETON/YALE 2nd
5/19 EARC Sprints4 2nd
6/1 IRA Regatta11 2nd
1997 (5-0)
Coach: Charles Butt
Captains: Edward A. Shergalis III ’97, Ryan S. Wise ’97
4/5-6 San Diego Crew Classic 2nd
4/12 MIT/DARTMOUTH 1st
4/19 at Navy 1st
4/26 at Yale w/Princeton 1st
5/11 EARC Sprints4 1st
5/29-31 IRA Regatta11 1st
7/1 Henley Royal Regatta9  
  Temple Cup DNP
1998 (5-2)
Coach: Charles Butt
Captains: Jonathan D. Kibera ’98, Christopher J. Sims ’98
4/5 San Diego Crew Classic 2nd
4/11 at Cornell w/Penn 1st
4/18 at Dartmouth w/MIT 1st
4/25 NAVY 1st
5/2 at Princeton w/Yale 3rd
5/17 EARC Sprints4 2nd
5/29-30 IRA Regatta11 3rd
1999 (6-1)
Coach: Charles Butt
Captains: Thomas M. Fallows ’99, David M. Weiss ’99
4/3 at Penn w/Cornell 1st
4/10 MIT/DARTMOUTH 1st
4/11 Rutgers16 1st
4/24 PRINCETON/YALE 2nd
5/9 EARC Sprints4 3rd
5/27-29 IRA Regatta11 1st
  Henley Royal Regatta9  
  Temple Challenge Cup DNP
2000 (7-1)
Coach: Charles Butt
Captains: Angus R. Maclaurin ’00, Sujit M. Raman ’99-00
4/1-2 San Diego Classic 2nd
4/8 at Cornell w/Penn 1st
4/16 MIT/DARTMOUTH 1st
4/29 at Yale w/Princeton 2nd
5/7 Rutgers/Georgetown16 1st
5/21 EARC Sprints4 3rd
6/3 IRA Regatta11 4th
2001 (6-2)
Coach: Charles Butt
Captains: Jesse R. Elzinga ’01, Richard A. McCormack ’00-01
4/7 at Penn w/Cornell 1st
4/8 at Columbia 2nd
4/14 at Dartmouth w/MIT 1st
4/21 NAVY 1st
4/28 at Princeton w/Yale 2nd
5/13 EARC Sprints4 3rd
6/1-2 IRA Regatta11 1st
7/4-8 Henley Royal Regatta9  
  Temple Challenge DNP
2002 (3-6)
Coach: Charles Butt
Captains: Joseph D. Finelli ’02, Patrick C. Todd ’02
4/13 at Cornell w/Penn 2nd
4/20 MIT/DARTMOUTH 2nd
4/27 at Navy 2nd
4/28 at Georgetown w/Delaware 2nd
5/4 PRINCETON/YALE 3rd
5/19 EARC Sprints4 5th
6/1 IRA Regatta8 7th
2003 (8-1)
Coach: Charles Butt
Captain: Nicholas P. Blannin
4/5 at Penn w/Cornell 1st
4/6 Georgetown20 1st
4/12 MIT/DARTMOUTH 1st
4/19 NAVY/BOSTON COLLEGE 2nd
4/26 at Yale w/Princeton 1st
5/11 EARC Sprints4 4th
5/31 IRA Regatta11 1st
2004 (10-1)
Coach: Charles Butt
Captain: Chris Mercaldi ’04
4/10 at Cornell w/Penn 1st
4/17 at Dartmouth w/MIT 1st
4/24 at Navy w/Boston College 2nd
4/25 Georgetown/BC/Delaware20 1st
5/1 at Princeton w/Yale 1st
5/16 EARC Sprints4 2nd
6/6 IRA Regatta11 5th
2005 (10-1)
Coach: Charles Butt
Captain: Patrick J. Haas ’05
4/9 at Penn w/Cornell 1st
4/10 Georgetown/Delaware/Colum.20 2nd
4/16 MIT/DARTMOUTH 1st
4/23 NAVY/BOSTON COLLEGE 1st
4/30 PRINCETON/YALE 1st
5/15 EARC Sprints4 1st
6/3 IRA Regatta11 4th
2006 (5-4)
Coach: Charles Butt
Captain: Daniel A. Reid ’06
4/8 at Cornell w/Penn 1st
4/9 Delaware/Rutgers/Georgetown20 1st
4/15 DARTMOUTH 2nd
4/22 at Navy 2nd
4/29 at Yale w/Princeton 3rd
5/21 EARC Sprints4 4th
6/3 IRA Regatta11 2nd
2007 (6-1)
Coach: Charles Butt
Captain: Nicholas S. Downing ’07
4/7 at Penn w/Cornell 2nd
4/14 at Dartmouth w/MIT 1st
4/21 NAVY 1st
4/28 at Princeton w/Yale 1st
5/13 EARC Sprints4 5th
6/2 IRA Regatta11 2nd
2008 (2-6)
Coach: Charles Butt
Captain: Patrick J. Mulcahy ’08
4/12 at Cornell w/Penn 2nd
4/19 MIT/DARTMOUTH 2nd
4/26 at Navy w/Georgetown 3rd
5/3 PRINCETON/YALE 3rd
5/18 EARC Sprints4 8th
6/7 IRA Regatta11 11th
2009 (8-1)
Coach: Charles Butt
Captain: Jeffrey D. Overington ’09
4/4 Georgetown/Columbia16 1st
4/4 at Penn w/Cornell 1st
4/11 MIT/DARTMOUTH 1st
4/18 NAVY 1st
4/24 at Yale w/Princeton 2nd
5/10 EARC Sprints4 2nd
6/6 IRA Regatta21 3rd
2010 (10-0)
Coach: Charles Butt
Captain:Martin Eiermann '10
4/3 DELAWARE 1st
4/10 Cornell/Penn 1st
4/11 GEORGETOWN/SAINT JOSEPH'S 1st
4/17 Dartmouth/MIT 1st
4/24 Navy 1st
5/1 Princeton/Yale 1st
5/15 EARC Sprints4 2nd
6/5 IRA Regatta11 3rd
2011 (9-0)
Coach: Charles Butt
Captain: William C. Newell '11
3/26 DELAWARE 1st
4/9 Penn/Cornell 1st
4/10 Georgetown 1st
4/16 DARTMOUTH/MIT
4/23 NAVY 1st
4/30 PRINCETON/YALE 1st
5/15 EARC Sprints4 1st
6/4 IRA Regatta11 2nd
2012 (9-0)
Coach: Charles Butt
Captain: Tom Nesel '12
3/24 DELAWARE 1st
4/7 Cornell/Penn 1st
4/14 DARTMOUTH/MIT 1st
4/21 Navy 1st
4/21 Georgetown 1st
4/28 Princeton/Yale 1st
5/13 EARC Sprints4 1st
6/2 IRA Championships11 1st
2013  (8-0)
Coach:  Charles Butt
Captain  Erich Schultze '13
              Matthew O'Leary '13
3/30 Delaware 1st
4/6 Penn/Cornell 1st
4/7 Georgetown 1st
4/13 Dartmouth/MIT 1st
4/20 Navy 1st
4/27 Princeton/Yale 1st
5/19 EARC Sprints 1st
6/2 IRA National Championships 1st
     
Key:
1 at Onondaga Lake, Syracuse, N.Y.
2 at New London, Conn.
3 at Charles River, Cambridge, Mass.
4 at Lake Quinsigamond,Worcester, Mass.
5 at Kent, Conn.
6 at New York, N.Y.
7 at Connecticut River, Hanover, N.H.
8 at Cooper River, Cherry Hill, N.J.
9 at River Thames, Henley-on-the-Thames
10 at Housatonic River, Derby, Conn.
11 at Cooper River, Camden, N.J.
12 at Schuylkill River, Philadelphia, Penn.
13 at Annapolis, Md.
14 at Hunter’s Island Lagoon, Pelham, N.Y.
15 at Lake Cayuga, Ithaca, N.Y.
16 at Lake Carnegie, Princeton, N.J.
17 at Harlem River, New York, N.Y.
18 at Gainesville, Ga.
19 at Syracuse, N.Y.
20 at Mercer Lake, West Windsor, N.J.
21 at Lake Natoma, Calif.
22 at Washington, D.C.