$webstie.profile.siteName

@HarvardCrimson Harvard Edu
 

Championships

Intercollegiates/NISRA/ISA Individual Championships
1925 W. Palmer Dixon First
1932 Berkman Pool First
1933 G.H Hartford II ’34 Semifinals
1934 E.R. Sargent ’36 First
  G.G. Glidden ’36 Second
1935 G.G. Glidden ’36 First
  R.W. Gilder ’36 Semifinals
  S.G. Haskins ’35 Quarterfinals
1936 Germain G. Glidden ’36 First
1937 R.M. Dorson ’37 First
  J.C. Devlin ’38 Quarterfinals
1938 Alvah Sulloway ’39 Semifinals
  Francis Appelton ’39 Second Round
  George B. Blake ’39 Second Round
  Hnedrik De Kruif ’38 Second Round
1939 K. Canavarra ’40 Second
  Francis Appleton ’39 Semifinals
  J.A. Rousmaniere ’40 Semifinals
  George B. Blake ’39 Third Round
  W. Williams Jr. ’39 Second Round
  D. Ladd ’41 Second Round
1940 Kim Conavarro ’40 First
1941 T.D. Orr ’43 Quarterfinals
  E.H. Nickerson ’41 Quarterfinals
  R.A. Lyell ’41 Second Round
  A.S. Parker ’43 Second Round
1942 T.D. Orr ’43 Quarterfinals
  H. Baker ’42 Quarterfinals
  W.R. Frothingham ’42 Second Round
1947 R.H. Foster ’45 Quarterfinals
  W.H. Wightman ’49 Quarterfinals
  G. Stevens ’46 Second Round
1948 R.H. Foster ’45 Semifinals
  W.H. Wightman ’45 Quarterfinals
  G. Stevens ’45 Third Round
1949 C.H.W. Foster ’51 Quarterfinals
  H.K. Foster ’50 Third Round
  J.E. McKittrick ’49 Third Round
1950 C.H.W. Foster ’50 Quarterfinals
  H.K. Foster ’50 Third Round
  J.S. Clark ’51 Third Round
1951 C.H.W. Foster II ’51 First
  C. W. Ufford, Jr. ’51 Second
  J.S. Clark ’53 Third Round
  H. Nawn Jr. ’51 Third Round
1952 C.W. Ufford ’53 First
  J.E. Bacon ’56 Semifinals
  D. Watts ’53 Third Round
  M.W. Wood Jr. ’52 Second Round
1953 C.W. Ufford ’53 First
  D. Watts ’53 Semifinals
  Lawrence Brownell ’54 Semifinals
  A.H. Tomes ’54 Second Round
1954 Alexander Tomes ’54 Quarterfinals
  Lawrence Brownell ’54 Quarterfinals
  John. G. Ward ’54 Third Round
  Guy Paschal ’55 Third Round
1955 Benjamin Heckscher ’57 First
  Guy Paschal ’55 Quarterfinals
  Robert A. Brown ’55 Quarterfinals
  William Wister ’55 Second Round
1956 B.H. Heckscher ’57 First
  R.C. Milton ’56 Third Round
  M.A. Heckscher ’56 Third Round
1957 B.H. Heckscher ’57 First
  H.C. Place ’57 Semifinals
  C. MacVeagh ’57 Quarterfinals
  Lawrence Sears ’58 Second Round
1958 Lawrence Sears ’58 Second
  Grenville Emmit III ’60 Quarterfinals
1959 Grenville Emmet III ’60 Semifinals
  John G. Davis ’58 Second Round
  Peter B. Lund ’59 Second Round
  Wallace Stimpson ’59 Second Round
1961 Alexander A. McDonell III ’63 Second Rd
1963 Victor B. Niederhoffer ’64 ??
  Edward T. Robinson ’65 Quarterfinals
  Paul W. Sullivan ’63 Quarterfinals
  Louis G. Williams ’63 Second Round
1964 Victor B. Niederhoffer ’64 First A
  Romer Holleran ’65 Semifinals A
  John T. Vinton ’64 Third Round A
  William B. Morris ’65 Second Round
1965 Allen M. Terrell ’65 Semifinals A
  Romer Holleran ’65 Second B
  William B. Morris ’65 Third Round B
1966 Richard Sterne ’68 Second A
  Jose Gonzales ’68 Second B
  John D. Adams ’66 First C
1967 Anil Nayar ’69 First
  Jose R. Gonzales ’68 Quarterfinals
  Matthew W. Hall ’66 Second Round
  Craig R. Stapleton ’67 Second Round
1968 Anil Nayar ’69 First A
  Lawrence Terrell ’70 Second A
  Richard Sterne ’68 First C
  Fernando Gonzalez ’70 Second C
1969 Anil Nayar ’69 First A
  Larry Terrell ’70 Second A
  Fernando Gonzales ’70 Quarterfinals A
1970 Lawrence Terrell ’70 First A
  John F. Ince ’71 Quarterfinals A
  Fernando Gonzales ’70 First B
  John E. Atwood ’71 Second B
  David R. Fish ’72 First C
  Jaime Gonzales ’71 Second C
1971 Peter S. Briggs ’73 Quarterfinals A
  David R. Fish ’72 Quarterfinals A
  John E. Atwood ’71 First B
  Jaime L. Gonzales ’71 Semifinals B
  Daniel F. Gordon ’73 First C
  Alan G. Quasha ’72 Quarterfinals C
1972 Peter Briggs ’73 First A
  Dave Fish ’72 Semifinals A
  Andy Wiegand ’73 First B
  Dan Gordon ’73 Semifinals B
  Alan Quasha ’72 First C
  Neil Vosters ’73 Second C
1973 Peter S. Briggs ’73 First A
  Andrew Wiegand ’73 Second A
  Glenn J. Whitman ’74 First B
  Francis A. Vosters ’73 Second B
  Robert M. Sedgwick ’73 First C
  Peter C.Blasier ’75 Second C
1974 Glen J. Whitman ’74 Second A
  Peter C. Blasier ’75 Third Round A
  Archiblad Gwathmey ’74 Semifinals B
  Richard M. Cashin ’75 Semifinals B
  Frederic Fisher ’75 Semifinals C
  William Kaplan ’77 Quarterfinals C
1975 Peter C. Blasier ’75 Quarterfinals A
  William Kaplan ’77 Third Round A
  Richard M. Cashin ’75 First B
  Frederic Fisher ’75 Semifinals B
  Jeffrey Weigand ’76 Semifinals C
  Peter H. Havens ’76 Semifinals C
1977 Mike Desaulniers ’80 First A
1978 Mike Desaulniers ’80 First A
  Ned Bacon ’78 First B
  Mark J. Panarese ’78 Quarterfinals B
  John D. Stubbs, Jr. ’80 Quarterfinals C
  Charles W. Elliot ’79 Quarterfinals C
1979 John Havens ’79 Quarterfinals A
  John Stubbs ’80 Second Round A
  Mitch Reese ’81-2 Semifinals B
  George Bell ’79 Quarterfinals B
  Chuck Elliot ’79 Quarterfinals C
  John Heller ’79 Third Round C
1980 Mike Desaulniers ’80 First A
  George Bell ’79 Second Round A
  John D. Stubbs, Jr. ’80 Quarterfinals B
  Geordie Lemmon ’83 Third Round B
  Clark Bain ’80 Quarterfials C
  Chip Robie ’82 Second Round C
1981 Brad Desaulniers ’84 Second A
  Geordie Lemmon ’83 First B
  Clark Bain ’80 First C
1983 Kenton Jernigan ’86 First A
1990 Jonathan M. Bernheimer ’90 First A
1993 Adrian Clark ’93 First
1995 Tal Ben-Shachar ’96 First A
  Dan Ezra ’98 Second A
  Rishaad Bilimoria ’98 Semifinals A
  Mike Oh ’96 Third Round A
  Ted Bruenner ’96 Third Round A
  Michael S. Masland ’95 Second Round A
  Jeff Blumberg ’98 Second Round A
1996 Daniel Ezra ’98 First A
  Joel Kirsch ’98 Second A
  Tal Ben-Shchar ’96 Semifinals A
  Rischaad Bilimoria ’98 Quarterfinals A
  Jeff Blumberg ’98 Second Round A
  Ted Bruenner ’96 Third Round B
  Andy Walter ’97 Third Round B
1997 Daniel Ezra ’98 Second A
  Rishaad Bilimoria ’98 Third Round A
  Jeff Blumberg ’98 Third Round A
  Joel Kirsch ’98 Quarterfinals B
  Tim Wyant ’00 Third Round B
  Andy Walter ’97 Second Round B
1998 Daniel Ezra ’98 Second A
  Tim Wyant ’00 Third Round A
  Deepak Abraham ’01 Second Round B
1999 Tim Wyant ’00 Second A
  Andrew Merrill ’01 Second Round A
  Peter Karlen ’02 Second Round A
  Deepak Abraham ’01 Third Round B
  Shondip Ghosh ’01 Second Round B
  Grayson Witcher ’01 Second Round B
2004 William Broadbent ’06 Second A
2006 Siddharth Suchde ’07 Second A
2007 Siddharth Suchde ’07 First A
2008 Richard Hill ’11 Malloy Cup
2009 Colin West ’10 Semifinals A
  Andrew Fulham ’12 Semifinals C
2010 Colin West ’10 First A, Pool Cup
2011 Brandon McLaughlin ’14 First Round A 
  Gary Power ’14 Second Round A
  Reed Endersen ’11 First Round A
  Richard Hill ’11 First Round A
  Alexander Ma ’14 Second Round B
  Thomas Mullaney ’14 Second Round B
  Nigel Koh ’14 Semifinals B
  Zeke Scherl ’14 Quarterfinals B
2012 Ali Farag ’14 First A, Pool Trophy
  Nick Hopcroft ’15 First Round A
  Thomas Mullaney ’14 Consolation B
  Nigel Koh ’14 First Round B
  Brandon McLaughlin ’14 Second Round A
 2013 Ali Farag ’14 Semifinals A
  Brandon McLaughlin ’14 Second Round A
  Gary Power ’14 First Round A
  Nigel Koh ’14 First Round A
  Tommy Mullaney ’14 Quarterfinals B
2014 Ali Farag '14 First A, Pool Trophy
  Brandon McLaughlin '14 Second Round A
  Nigel Koh '14 First Round A
  Bryan Koh '17  First Round A 
     
A Upper bracket or “A” division
B Lower bracket or “B” division
C consolation bracket or “C” division
National Team Champions (Potter Cup)
1951
1953
1954
1956
1960
1963
1964
1965
1966
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1976
1980
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1991
1992
1994
1995
1996
1997
1998
2014

(USSRA) National Team Championships
1936 Second  
  New Haven W, 5-0
  Cleveland W, 4-1
  New York W, 4-1
  Philadelphia L, 1-4
1940 First Round  
  New York L, 1-4
1950 Semifinals  
  Providence W, 3-2
  Canada L, 2-3
1951 First  
  Detroit W, 4-1
  New York W, 4-1
  Philadelphia W, 5-0
1952 Semifinals  
  Hartford W
  Detroit W
  Philadelphia L
1954 Semifinals  
  Detroit W, 3-2
  New York L, 1-4
1957 Second  
  Milwaukee W, 5-0
  Baltimore W, 5-0
  Philadelphia L, 2-3
1968 Third Round  
  Chicago W, 3-2
  Philadelphia L, 2-3
1970 Third Round  
  Detroit W, 5-0
  Ontario L, 1-4
1973 Third Round  
  Baltimore W, 5-0
  NYU W, 4-1
  Toronto L, 2-3
1975 Semifinals  
  Virginia! W, 5-0
  St. Louis! W, 3-2
  Philadelphia! W, 3-2
  Ontario! L, 2-3
1976 Third Round  
  Baltimore! W, 4-1
  California! W, 3-2
  Ontario! L, 2-3
University Club Intercollegiates
1947 L.F. Clay ’46 Second Round
  R.H. Foster ’45 Second Round
1948 C.H.W. Foster ’51 Second Round
1950 C.H.W. Foster ’51 First
  J.S. Clark III ’51 Semifinals
  C.W. Ufford Jr. ’53 Semifinals
  D. Watts ’53 Third Round
  J.G. Ward ’54 Second Round
1951 C.W. Ufford ’53 First
1955 B.H. Heckscher ’57 First
  R.S. Cortesi ’56 Quarterfinals
  C.J. Hamm ’59 Quarterfinals
  R.A. Magowan ’58 Second Round
  H.B. Cortesi ’58 Second Round
     
Individual National Championships
1935 E.R. Sargent ’36 Semifinals
  G.G. Glidden ’36 Quarterfinals
1936 G.G. Glidden ’36 First
  R. W. Gilder ’36 Second Round
1940 Kim Canavarro ’40 Second Round
1952 C.W. Ufford ’53 Quarterfinals
1953 C.W. Ufford Jr. ’53 Second Round
Montreal A.A.A. Invitation Singles
1950 H. Nawn Jr. ’51 First
  C.W. Ufford Jr ’53 Semifinals
Middlesex Bowl Tournament
1950 C.H. . Foster ’51 Quarterfinals
  H. Nawn Jr. ’51 Quarterfinals
  D. Watts ’53 Second Round
  C.W. Ufford Jr. ’ 53 Second Round
Harvard Club on NY Invitation Singles
1951 C.W. Ufford ’53 First
  D. Watts ’53 Quarterfinals
Harry Cowles Invitation Singles
1951 C.H.W. Foster ’51 Quarterfinals
USSRA Individual National Championships
1956 B.H. Heckscher ’57 First Round
1957 B.H. Hechscher ’57 Third Round
1961 Victor B. Niederhoffer ’64 First
  William Morris ’65 Second
  Lawrence Terrell ’65 Semifinals
  Edward Robinson ’65 Quarterfinals
1964 Stephen W. Simpson ’66 Second
  David Benjamin ’66 Second Round
  Matthew W. Hall ’66 Second Round
  Kenneth Rosenthall ’65 Second Round
1965 Jose R. Gonzales ’68 First
  Edmund DeLaCour ’69 Quarterfinals
  Michael Scheinman ’69 Quarterfinals
  Stephen Whitman ’69 Third Round
  Robert C. Scott ’69 Third Round
  Bruce Wiegand ’69 Second Round
1967 Anil Nayar ’69 Second Round
1969 Anil Nayar ‘69 First
1970 Lawrence P. Terrell ’70 Second Round
1983 Kenton Jernigan ’86 First
NISRA/ISA Team Championships
1992 First- Potter Trophy  
  Frankin & Marshall W, 9-0
  Western Ontario W, 9-0
  Yale W, 9-0
1993 Second  
  Williams W, 9-0
  Western Ontario W, 5-4
  at Princeton L, 4-5
1994 First  
  Williams W, 8-1
  Princeton W, 7-2
  Western Ontario W, 5-4
1995 First- Potter Trophy  
  Yale W, 9-0
  Trinity W, 9-0
  Princeton W, 8-1
1997 First  
  Yale W, 7-2
  Amherst W, 6-3
  Trinity W, 5-4
1998 First  
  Denison W< 9-0
  Amhesrt W, 6-3
  Trinity W, 5-4
1999 Second  
  DARTMOUTH W, 8-1
  YALE W, 8-1
  TRINITY L, 1-8