ACADEMIC INTEGRATION COMPETITIVE EXCELLENCE

IN DIVISION I ATHLETICS

 

All-Time Captains

1930-31 W.S. deLime ’31
1931-32 Benton S. Wood ’33
1932-33 R.D. Fallon ’33
1933-34 E.E. Stowell ’34
1934-35 R.S. Wallace Jr. ’35
1935-36 Richard T. Fisher Jr. ’36
1936-37 John J. Colony Jr. ’37
1937-38 Charles J. Hutter Jr. ‘38
1938-39 E. Russell Greenhood Jr. ‘39
1939-40 Eic Cutler ’40
1940-41 Francis C. Powers ‘41
1941-42 Thomas B. Shrewsbury ‘41 Occ
1942-43 John D. Eusden ’44
1946-47 John G. watkins Jr. ‘46 Occ
1947-48 Jesse M. Buzby Jr. ‘47 Occ
1948-49 Jeremy W. Gorman ’49
1949-50 Joseph M. Fox '50
1950-51 Robert N. Berke '51
1951-52 Robert M. Stroud '52
1952-53 Ronald E. Huebsch '53
1953-54 Charles J. Egan Jr. ’54
1954-55 John T. Whatley ’55
1955-56 James P. Jorgensen ‘56
1956-57 H. Chouteau Dyer II ‘57
1957-58 Griffith J. Winthrop ‘58
1958-59 John S. Hammond III ‘59
1959-60 Konrad A. Ulbrich ‘60
1960-61 William P. Schillstede ‘61
1961-62 Robert E. Kaufmann ’62
1962-63 Alan D. Engelberg ‘63
1963-64 Anthony Brandling-Bennett ‘64
1964-65 David H. Abramson ‘65
1965-66 Bruce Fowler ‘66
1966-67 James H. Seubold ’67
1967-68 Peter J. Alter ’68
1968-69 Martin L. Chalfie ’69
1969-70 Michael K. Cahalan ’71
1970-71 Michael K. Cahalan ’71
1971-72 Paul F. Horvitz ’72
  Daniel G. Kobick ’72
1972-73 Frederick L. Mitchell ’74
1973-74 Frederick L. Mitchell ’74
  Philip W. Jonckheer ’74
1974-75 David K. Brumwell ’75
  Hessel E. Yntema ’76
1975-76 Mark Depman ’76
  Ted Fullerton ’76
1976-77 George J. Keim ’77
  Kevin B. O’Connell ‘77
1977-78 Francisco Canales ’78
  Duncan Pyle ’78
1978-79 Malcolm Cooper ’79
  Eric Seder ’79
1979-80 Ned Cahoon ’80
  Dickie Greer ’80
1980-81 Robert W. Hackett ’81
  Geoffrey W. Seelen ’81
1981-82 Ted Chappell ’83
  Larry. Countryman ’83
1982-83 Ted Chappell ’83
  Larry Countryman ’83
1983-84 Julian M. Bott ’84
  T. Courtney Roberts ’84
1984-85 Brian E. Grottkau ’85
  Robert B. Hrabchak ’85
1985-86 Peter F. Egan ’86
  Timothy J. Ford ’86
  Daniel L. Watson ’85-6
1986-87 Lars A. Reierson ’87
  Daniel A. Simkowitz ’87
1987-88 Christopher K. Smith ’88
  William G. Bird ’88
1988-89 David C. Berkoff ’88-9
  Keith S. Kaplan ’89
1989-90 Michael F. Anderson ’90
  Kenneth E. Johnson ’90
1990-91 Jonathan G. ’91
  Albert A. Wolf III ’91
1991-92 Christopher E. Kovacs ’92
  Donald S. Bae ’92
1992-93 David C. Knauert ’93
  Edward G. Owen ’93
  Stephen C. Root ’93
1993-94 John W. Blaney ’94
  David R. Osterhus ’94
  Richard J. Ou ’94
1994-95 Timothy J. Carver ’95
  Jan E. Esway ’95
1995-96 Jeffrey M. Marks ’96
  Karl M. Scheer ’97
1996-97 Karl M. Scheer ’97
  David S. Alpert ’97
1997-98 Eric Matuszak ’98
  David Schwarts ’98
1998-99 Jon Samuel '99
  Greg Wriede '99
1999-2000 Brian Cadman '00
  Benjamin Rosen ’01
2000-01 Matt Fritsch ’01
  Michael Groves ’01
2001-02 Cory Walker ’03
  John Persinger ’03
2002-03 Dan J. Shevchik ‘03
  William C.C. Walker ‘03
2003-04 Kvein P. Budris ‘04
  Kemi K. George ‘04
2004-05 John B. Cole ‘05
  Andrew B. Krna ‘05
2005-06 Bill Cocks ‘06
  David M. Cromwell ‘06
2006-07 Jason M. Degnan-Rojeski ‘07
  Brian P. Fiske ‘07
2007-08 Geofrey C. Rathgeber ‘08
  Sam B. Wollner ‘08
2008-09 David T. Guernsey ‘09
  Eric A. Lynch ‘09
2009-10 Tommy Gray '10
  Alex Meyer '10
2010-11 Justin Davidson '11
  Douwe Yntema '11
2011-12 Matthew McLean '12
  Robert Newell '12
2012-13 Greg Roop '13
  Owen Wurzbacher '13