ACADEMIC INTEGRATION COMPETITIVE EXCELLENCE

IN DIVISION I ATHLETICS

 

Men's All-Time Captains

1910 Jacques
1911 Withington
1915 A.R. Bancroft
1917 Burnham Lewis ’20
1919 Burnham Lewis ’20
1920 D. F. O’Connell ’21
1921 F. G. Bemis ’22
1922 Herbert L. Pratt Jr. ’23
  Arthur E. Coburn Jr.
1923 John W. Burke ’23
1924 Walter L. Chapin Jr. ’25
1925 Willard L. Tibbetts ’26
1926 Ellsworth C. Haggerty ’27
1927 James L. Reid ’29
1928 James L. Reid ’29
1929 Richard C. Aldrich ’31
1930 Richard C. Aldrich ’31
1931 Norwood P. Hallowell ’32
1932 Arthur Foote II ’35
1933 James Parton ’34
1934 Charles F. Woodard ’35
1935 Robert S. Playfair ’36
1936 Hayden Channing Jr. ’37
1937 John W. Erhard ’38
1938 Roswell Brayton ’39
1939 William P. Tuttle Jr. ’40
1940 E. Langdon Burwell ’41
1941 Kay T. Rogers ’42
1942 Frederick W. Phinney ’43
1946 Franklin L. Gurley ’47
1947 Huna Rosenfeld ’49
1948 John F. Cogan Jr. ’49
1949 Joseph Leeming III ’50
1950 John H. Pankey III ’51
1951 David P. Gregory ’52
1952 Emil R. San Soucie ’54
1953 Harold J. C. Gerry ’54
1954 Franklin R. Nahigian ’55
1955 J. Donald French ’56
1956 David G. McLean ’57
1957 Arthur E. Raider ’58
1958 R. Dyke Benjamin ’59
1959 Edward H. Martin ’60
1960 Jared E. Fitzgerald ’61
1961 Mark H. Mullin ’62
1962 Edwin M. Hamlin ’63
1963 Edward Meehan ’64
1964 William C. Crain ’65
1965 David W. Allen ’66
1966 James V. Baker ’68
1967 David P. Pottetti ’71
1968 Douglas R. Hardin ’69
1969 Keith W. Colburn ’70
1970 Thomas M. Spengler ’71
1971 Michael K. Koerner ’72
1972 John R. Quirk ’73
1973 Ricardo F. Rojas ’74
1974 James J. Keefe ’75
1975 William J. Okerman ’76
1976 Jeffery S. Campbell ’77
1977 Stein E. Rafto ’78
1978 Mark Meyer ’79
1979 Thad L. McNulty ’80
1980 John O. Murphy ’81
1981 Adam P. Dixon ’82
1982 Andrew D. Regan ’83
1983 Paul M. McNulty ’84
  Felix O. Rippy ’84
1984 Andrew P. Gerken ’85
  Peter C. Jelley ’85
1985 Paul M. Kent ’86
1986 Dudley P. McClellan ’87
1987 Brian J. Cann ’89
1988 Brian A. Davis ’90
1989 Jonathan F. Lewis ’90
1990 Robert W. Benjamin ’91
1991 Skardon F. Baker ’92
1992 Robert A. Failla ’93
1993 Steven A. Kelts ’94
1994 Matthew W. Bundle ’96
1995 Ian M. Carswell ’97
1996 Brian P. Dunkle ’97
1997 Scott D. Muoio ’99
1998 Scott D. Muoio ’99
1999 Edward S. Baker ’01
2000 Edward S. Baker ’01
2001 John N. Friedman ’02
2002 Matthew D. Seidel ’03
2003 Reed C. Bienvenu ’05
2004 Reed C. Bienvenu ’05
2005 James M. Kelly ’06
2006 Peter M. Mullen ’07
2007 Brian C. Holmquest ’08
2008 Chas Gillespie ’10
2009 Chas Gillespie ’10
2010 Daniel Chenoweth '11
2011 Michael Hoffmann '12
2012 Sean Pohorence '13
2013 Maksim Korolev '14
  James Leakos '14